logo

07.11.2016

Český výrobce polohovacích lůžek míří na mezinárodní trhy s novým produktem a s kampaní od agentury Astronauts, která využila černobílé fotografie Roberta Vana.

Český mezinárodní výrobce zdravotnických polohovacích lůžek LINET spouští mezinárodní kampaň svého nového výrobku, lůžka Eleganza 5. Nové zdravotnické lůžko prezentuje v tiskových i online materiálech fotografický cyklus Roberta Vana, na němž jsou zachyceny baletky pražského Národního divadla. Kampaň připravila po vítězství ve výběrovém řízení agentura Astronauts, zmiňovaný koncept navrhla její kreativní ředitelka Natalie A. Rollko.

„Vyvážíme lůžka zhruba do sta zemí a dosud jsme se zaměřovali víc na marketingovou podporu v rámci B2B komunikace, kde se jen málokdy najde prostor pro netradiční komunikační koncepty – většinou jde o tvrdou produktovou komunikaci. Ale protože jsme letos v létě uvedli na trh opravdu inovativní výrobek, začali jsme řešit otázku, jak ho při prezentování odlišit od konkurence a jak oslovit i širší veřejnost,“ řekla Médiáři globální marketingová manažerka LINETu Klára Horzinková.

Koncept má spojit inovaci a eleganci

Komunikační koncept Astronauts navrhl propojit lůžko s motivem výrazového tance, po jeho rozpracování pak padl i návrh oslovit Roberta Vana. „Vzal jsem to hlavně proto, že už taky pomalu jedu do finále a říkal jsem si, že až budu tohle lůžko potřebovat, tak na ně dostanu slevu,“ sdělil Médiáři s úsměvem Robert Vano. Dodal, že ho zajímalo i spojení s baletem. „Baletky fotím rád, protože vypadají dobře, takže člověk je pak nemusí retušovat, a navíc při focení nemluví, jenom se hýbou,“ pokračoval v lehkém tónu.

V kampani vystupuje celkem pět baletek Národního divadla včetně mezinárodně uznávané sólistky Adély Pollertové. Snímky vznikly během dvou dnů začátkem letošního září, fotilo se jednak ve studiu Roberta Vana, jednak na střeše pražského Tančícího domu, kde vznikl právě snímek s Pollertovou. „Tančící dům se hodil k tématu sám o sobě, a navíc se nám líbilo, že reprezentuje určité spojení elegance s technologiemi a se světem betonu a oceli, což opět dobře ladilo s kampaní,“ uvedla Horzinková.

Stěžejním vizuálem kampaně s podtitulem Innovation of human touch se stala noha baletky ve výponu, kterou přidržuje mužská ruka. „Ladnost a elegance baletčiny nohy symbolizuje vlastnosti polohovacího lůžka, mužská ruka zase sílu a stabilitu naší firmy,“ vysvětlila Horzinková.

„Baletky působí na první pohled křehce a jejich pohyby ladně a jednoduše. Za takovým výsledkem se však skrývá spousta dřiny, potu a píle. Stejně je tomu u našich lůžek. Na první pohled jednoduché tvary, za kterými stojí hodiny a hodiny práce vývojářů, designérů, techniků a konstruktérů,“ dodává manažerka.

„Když po mně chce někdo fotku, vždycky mě zajímá hlavní téma. Fotím jenom lidi, nabídky na fotografování výrobků nebo architektury odmítám. Tenhle koncept se mi líbil, jednak proto, že na něm byly baletky, jednak proto, že fotografie mohly být černobílé. Černobílá fotka má svůj styl, estetiku a myšlenku. Líbilo se mi i to, že spojení baletek s lůžkem není prvoplánové a nese v sobě určité tajemství. Když je něco hned zřejmé na první pohled, tak se o to už člověk hlouběji nezajímá, tady ho ale zaujme fotografie a musí zkoumat, co je za ní,“ dodal Vano.

Ústřední je číslo pět

Dalším ústředním motivem se stala číslovka pět, která se dostala jednak do názvu lůžka (Eleganza 5), jednak do jeho produktového loga (tvořeného číslicí 5 obtočenou kroužkem se šipkou) a konečně představuje i počet Vanových vizuálů použitých v katalogu i v doprovodných reklamních materiálech.

„Číslo pět vyjadřuje pět základních benefitů nového lůžka, které jsme v rámci komunikace pojmenovali jako pět druhů umění,“ popisuje marketingová manažerka. „Prvním je Art of turning, čili možnost využití bočního (laterálního) náklonu lůžka pro usnadnění manipulace s nepohyblivým pacientem. Druhým je Art of safety, zdůrazňující bezpečnostní prvky lůžka. Třetí je Art of mobilisation, jež má ilustrovat, jak lůžko přispívá k rychlejší rekonvalescenci, čtvrtý Art of positioning klade důraz na 3D polohovací možnosti lůžka využitelné pro léčebné, vyšetřovací a preventivní účely. Páté téma Art of communication představuje využití moderních technologií při přenosu informací o bezpečnostním a technickém stavu lůžka mezi lůžkem a informačním systémem nemocnice. Celý ten komplex služeb jsme nazvali Art of nursing, protože lůžko samo slouží jako zdravotní sestra svého druhu,“ konstatuje Horzinková.

Kampaň míří na mezinárodní trhy

Celá kampaň odstartovala v říjnu v Itálii, po níž následovala uvedení lůžka v Indonésii, jež mělo za cíl oslovit potenciální kupce z regionu Asie a Tichomoří, včetně trhů, jako je Indie a Čína. V Evropě se lůžko poprvé představí 16. listopadu na veletrhu Medica v německém Düsseldorfu, kde LINET uspořádá svůj event představující oficiální uvedení lůžka na evropský trh. Arabskému regionu se výrobek představí v lednu na mezinárodní výstavě Arab Health v Dubaji a v dubnu by měla následovat oficiální prezentace ve Spojených státech. Mezitím by se měly uskutečnit podpůrné menší eventy ve Francii a v Austrálii, na nichž LINET spolupracuje s českými konzuláty. Eventy bude doprovázet kromě tištěné prezentace i natočený videopozdrav Roberta Vana a speciální formát nazvaný cinemagraf, což je „oživlá fotografie“ neboli kombinace videa a statického obrázku, která je určena pro šíření v sociálních sítích.

„Chceme si udržet a zvýšit náš podíl na tradičním evropském trhu, kde patříme mezi hlavní hráče, a současně si hodně slibujeme od nových trhů, zejména od Spojených států, kde očekáváme nárůst obratu až o 20 %,“ uvedla Horzinková. Na asijských trzích podle ní LINET zatím čelí silné konkurenci, která má výhodu tradičního působení. „Chceme prorazit mezi firmy, jež jsou na těchto trzích přítomny historicky padesát nebo šedesát let. Ale cítíme, že tam můžeme získat víc, než máme v tuto chvíli,“ říká manažerka.

Mezi hlavní konkurenty LINETu na mezinárodní scéně podle ní patří americké firmy Stryker a Hill-Rom a konkrétně na asijském trhu zejména japonská firma Paramount Bed. Export přitom představuje pro LINET zhruba 80 % jeho byznysu.

Nový komunikační styl by neměl u uvedení aktuálního lůžka skončit, protože firma připravuje podle Horzinkové na rok 2017 další dva produkty z téže produktové řady, a sice lůžko Eleganza 4 a lůžko Eleganza 5+. „To první představíme poprvé na jaře 2017, to druhé příští rok na podzim na düsseldorfském veletrhu Medica,“ dodává marketingová manažerka.

Zpět na seznam