logo

Příběh medvídka Toma

Víme, že pobyt v nemocnici je pro malé pacienty stresující. Proto vznikl příběh medvídka Toma. Je to kamarád, který děti každou noc navštěvuje, zpívá a hraje si s nimi a zůstává, když rodiče nejsou nablízku. Ráno, když se děti vzbudí, hledají medvídka. Byl to snad jen sen? Vždyť byl přece tady v pokoji. A pak uvidí krásný červený balónek od medvídka Toma.Our TOM 2 bed for children

Tom the Bear actually appears on our children’s bed that shares his name. The Tom 2 bed has been designed for children and is a perfect combination of functionality, ergonomics and safety for little patients. The transparent ends of the bed allow the child patient constant contact with their surroundings, parents and hospital staff.

More about TOM 2

JOIN OUR PROGRAMME AND RECEIVE A WELCOME GIFT

Would you like to improve the children’s experience of staying in the hospital? Register your hospital or department and receive one of our original gifts.

Tom´s cheer up package

The children’s package includes colouring books, crayons and balloons.
Gifts for nurses

We appreciate all of the hard work that nurses do. Register to help us make the children’s hospital visits more pleasant and receive a gift for yourself.